Založ si blog

Kritika básnického incestu II (Mystifikačná performancia Zlatá vlna 2019 pokračuje)

V závere predchádzajúceho blogu o mystifikačnej performancii Zlatá vlna 2019 som vyslovil domnienku, že táto akcia bude pokračovať. To sa aj potvrdilo – nedávno totiž bola na Facebooku zverejnená udalosť k medzinárodnému literárnemu festivalu Novotvar 2019, ktorý sa uskutoční 9. – 12. 10. 2019. Táto udalosť obsahuje informáciu, že súčasťou festivalu bude aj „slávnostný ceremoniál 1. ročníka národnej ceny za poéziu Zlatá Vlna 2019“, resp. „vyhlásenie 1. ročníka národnej ceny za poéziu Zlatá Vlna“. Aj tento krok potvrdzuje, že ocenenie Zlatá vlna 2019 je dokonale premyslenou mystifikačnou akciou, ktorej cieľom je poukázať na škodlivosť literárneho skupinkárstva a neprípustnosť konfliktu záujmov pri oceňovaní literárnych diel.

Miesto, na ktorom dôjde k vyhláseniu víťaznej básnickej zbierky, je zvolené v súlade s cieľom a zámerom performancie formulovať razantnú kritiku literárnych kamarátšaftov. Festival Novotvar totiž organizujú občianske združenia Novotvar a Vlna. Obe sú organizátorsky spojené aj s fiktívnym ocenením Zlatá vlna 2019. Občianske združenie Vlna je vydavateľom rovnomenného časopisu, ktorý je jedným z organizátorov ocenenia, a občianske združenie Novotvar je ďalším organizátorom ceny. Organizátori teda na slávnostné vyhlásenie víťaznej zbierky využili platformu, ktorú od roku 2016 používajú aj na prezentáciu svojich kmeňových autorov a autoriek.

V prípade prezentácie slovenskej poézie na tomto festivale totiž významnú časť tvoria básnici a poetky publikujúci a publikujúce vo vydavateľstve Vlna. V roku 2016 na festivale vystúpili Zuzana Husárová, Eva Tomkuliaková, Michal Habaj, Michal Tallo (ich zbierky vyšli vo Vlne), ako aj Mária Ferenčuhová, Katarína Kucbelová a Agda Bavi Pain (ich zbierky v dávnejšej minulosti vyšli vo vydavateľstve Drewo a srd, ktoré bolo predchodcom a v súčasnosti je súputníkom vydavateľstva Vlna) – vydavateľsky neboli spriaznení len Peter Cibo a Ivan Štrpka. V roku 2017 sa na festivale prezentovali Zuzana Husárová, Peter Brezňan, Peter Šulej, Michal Habaj, Michal Tallo (Vlna), ako aj Katarína Kucbelová a Nóra Ružičková (Drewo a srd) – vymykali sa len Marcel Lacko a Juliana Sokolová. V roku 2018 sa na festivale predstavili Viliam Nádaskay a Michal Tallo (Vlna), ako aj Mária Ferenčuhová (Drewo a srd) – mimo bola len Veronika Dianišková. Kompletný tohtoročný program festivalu ešte nebol zverejnený – zo slovenských básnikov a poetiek bola avizovaná len Zuzana Husárová, ktorej vo Vlne vyšla zbierka Lucent (2013).

Ako som uviedol v predchádzajúcom blogu, predsedom občianskeho združenia Novotvar je básnik a estetik Peter Brezňan a združenie sídli na adrese básnika a filmového publicistu Michala Talla. Obom vo vydavateľstve Vlna nedávno vyšli básnické zbierky – Brezňanovi zbierka Skúsenosti týchto dní (zvierat) (2017) a Tallovi zbierky Antimita (2016) a Delta (2018). Brezňan a Tallo svoje básnické zbierky publikovali v čase (roky 2017 a 2018), na ktorý sa vzťahuje aj samotné ocenenie Zlatá vlna 2019 a sú teda kandidátmi na zisk ocenenia. Podľa štatútu ocenenia členov poroty menujú organizátori ceny.

Vyvrcholenie tejto mystifikačnej performancie teda sľubuje excelentnú demonštráciu toho, čo som v minulom blogu nazval incestným básnickým oceňovaním. Vlna a Novotvar národnú cenu za poéziu Zlatá vlna 2019 (pomenovanú po jednom z organizátorov) vyhlásia na festivale Novotvar, ktorého názov je identický s názvom druhého organizátora. Toto dokonalé incestné zacyklenie produkuje autentické pocity odporu voči literárnym kamarátšaftom. Zároveň vzbudzuje očakávania, že vyvrcholením performancie bude vyhlásenie zbierky Petra Brezňana alebo Michala Talla za víťazné dielo ceny Zlatá vlna 2019.

Kritika básnického incestu III (Performancia Zlatá vlna 2019 pripravila pôsobivé finále)

04.09.2019

Performancia národná cena za poéziu Zlatá vlna 2019 sa blíži do finále. Nedávno bola zverejnená pätica básnických kníh, ktoré sú kandidátmi na víťaza ocenenia. Zároveň sme sa dozvedeli viac »

Kritika básnického incestu (K národnej cene za poéziu Zlatá vlna 2019)

01.07.2019

Literárne ocenenia sú jedným z tradičných mechanizmov, akým sa vybrané diela vyčleňujú z celkovej literárnej produkcie, získavajú prestíž a relevanciu a zaraďujú sa medzi kandidátov na viac »

Evo Morales

Castrov ctiteľ ide v jeho stopách. Do mexického exilu

12.11.2019 18:56

Evo Morales, ktorý bezmála 14 rokov stál na čele Bolívie, našiel útočisko tam, kde svojho času jeho ľavicový vzor - Fidel Castro. Azyl mu poskytlo Mexiko.

milan žitný analytik

Žitný k Threeme: Šifry používajú zločinci bežne

12.11.2019 18:33

Keď sa sníva, že vypadávajú zuby, tak niekto zomrie, napísala Alena Zsuzsová v deň vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

SPP, plynovod

Eustream si vysúdil od štátu osobitný odvod, má dostať späť 74 miliónov eur

12.11.2019 18:21

Slovenský prepravca plynu Eustream uspel v obnovenom súdnom spore s Finančnou správou o povinnosť zaplatiť štátu takmer 74,8 milióna eur na osobitnom odvode.

SR prezident Kiska NS podpredsedníčka vymenovanie BAX

Bývalá šéfka Najvyššieho súdu je v otvorenom spore s podpredsedníčkou Urbancovou

12.11.2019 17:53

Túto krízu vyrieši možno až nový predseda, ktorého sa Súdna rada pokúsi vybrať o dva týždne.

koloman

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 3642x
Priemerná čítanosť článkov: 1214x

Autor blogu

Kategórie